آلومینا یکی از مواد معدنی ارزان‌قیمت است که از نظر ساختارهای بلوری، دگرشکل‌های زیادی دارد. تفاوت اصلی این دگرشکل‌ها در ساختار بلوری و نحوه‌ی قرار گرفتن اتم‌ها کنار یکدیگر است که منجر به تفاوت در برخی از خواص فیزیکی و شیمیایی می‌شود. از جمله‌ی این دگرشکل‌ها می‌توان به α-Al2O3، β-Al2O3، γ-Al2O3، δ-Al2O3، θ-Al2O3، η-Al2O3، κ-Al2O3، χ-Al2O3 و ρ-Al2O3 اشاره کرد.

در میان این تعداد از ساختارهای بلوری آلومینا، آلفا و گاما پرکاربردترین فازها هستند. آلومینای آلفا خواص فیزیکی و شیمیایی عالی همانند مقاومت بالا در مقابل اسید، قلیا و حرارت در کنار سختی و استحکام بالا دارد که موجب می‌شود از آن در زمینه‌هایی همچون لایه‌های محافظ سطحی، مواد نسوز و به خصوص در تولید فلز آلومینیوم استفاده شود؛ به همین دلیل به آن آلومینای متالورژیکی نیز گفته می‌شود. در مقابل، آلومینای گاما که به آن آلومینای فعال (شیمیایی) نیز گفته می‌شود، دارای مساحت سطحی بالا، ظرفیت جذب قوی، فعالیت کاتالیستی خوب و مقاومت بالا در برابر سایش است. از این آلومینا در کاربردهایی همچون جاذب‌ها، سرامیک‌ها و پایه‌های کاتالیستی استفاده می‌شود. این محصول از فازهای نیمه فعال آلومینا (گاما، تتا و…) تشکیل شده است و معمولاً فاز پایدار آلومینا (آلفا) از آنجایی که سطح ویژه بالایی ندارد، به عنوان آلومینای فعال قابل استفاده نیست.

با اینکه معمول‌ترین راه تولید آلومینای فعال، استفاده از فرآیند بایر و ماده‌ی بوکسیت به عنوان ماده‌ی اولیه این فرآیند است، اما تحقیقات گسترده‌ای برای استفاده از دیگر مواد همانند نیترات‌ها، کلریدها و سولفات‌ها نیز برای این کار انجام شده است.
آلومینای گاما به دلیل داشتن مساحت سطحی بالا و توان تشکیل ذرات کوچک اندازه در آن، فعالیت سطحی بالایی داشته که آن را برای استفاده به عنوان پایه کاتالیست مناسب می‌کند. آلومینای فعال از هیدروکسید آلومینیوم به دست می‌آید.

بنا بر اعلام نیاز مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری جهت مشخص کردن راهبردهای فنی خود در مورد موضوع آلومینای پایه کاتالیست، شرکت دانش‌بنیان تیتانیوم صنعت شریف در ابتدا برای بررسی فنی تولید این محصول وارد عمل شد و توانست با بررسی مقالات، پتنت‌ها و منابع مطالعاتی دیگر، انواع روش‌های صنعتی، نیمه‌صنعتی و آزمایشگاهی این محصول بسیار مهم را شناسایی کرده و در قالب یک گزارش به آن مرکز ارائه دهد و پس از این اقدام، با درخواست مجدد کارفرما، به بررسی بعد اقتصادی و امکان‌پذیری تولید به‌صرفه‌ی این محصول بپردازد و در قالب گزارشی دیگر، تقریباً تمام بازیگران اصلی تولید، تأمین و عرضه‌ی مواد اولیه از یک‌سو و مصرف‌کنندگان ماده‌ی اولیه در کشور را به آن سازمان معرفی نماید.